Nosíte okuliare do diaľky? A chceli by ste sa ich zbaviť? Tiež by som chcel. Preto som o tejto téme veľa hľadal a nakoniec našiel hodnotné informácie. To podstatné by som chcel s vami zdieľať.

Na úvod vám poviem, že zlepšiť si zrak do diaľky je možné. Že existujú ľudia, ktorí to dokázali a pravdepodobne to môžete dokázať aj vy. Prirodzene a bez laserovej operácie.

Tento článok je pokračovaním článku Okuliare spôsobujú krátkozrakosť, takže pred tým než začnete čítať tento, prečítajte si najskôr ten pred tým.

Metódy na zlepšenie zraku

Znie to ako predajný nadpis, ale to nie je môj zámer :-). Existujú metódy, pomocou ktorých sa ľudia dokázali úplne zbaviť okuliarov do diaľky, čo sa označuje ako krátkozrakosť (myopia). To je problém, ktorý sa vyznačuje predĺžením oka. Oko má jednoducho zmenený tvar. Na to vám z môjho pohľadu nepomôžu ani očné cviky, ani tabletky na zlepšenie zraku. Viac o tom píšem v mojom predchádzajúcom článku.

Metód na zbavenie sa krátkozrakosti nájdete viac. Sú na experimentálnej báze, nejde o lekárske metódy. V článku sa budem venovať tomu podstatnému – na základe čoho tieto metódy fungujú a kedy naopak nefungujú. Aby ste nezačali robiť niečo a nakoniec zistíte, že to nemá žiadny efekt.

Vychádzam z metód endmyopia.org a myopiaismental.com. Okrem nich by som ešte mal spomenúť Batesovu metódu, ktorú osobne radím do oblasti ezoterických metód, takže myslím, že niekomu pomôcť môže, ale väčšine zrejme nie. Napriek tomu majú Batesové techniky podľa mňa preventívny charakter pred spazmami (únavou) na očných svaloch.

Základom je zmena návykov

Na základe vyššie spomenutých metód treba povedať, že vaše krátkozraké oko nie je pokazené, len sa prispôsobilo vašim návykom. Ak ho chcete dostať do pôvodného tvaru = vidieť ostro, musíte preto zmeniť niektoré z nich. To znamená vytvoriť prostredie, ktoré bude stimulovať/nútiť oko zmeniť svoj tvar.

Pred tým však potrebujete zistiť vzdialenosť, pri ktorej vidíte ostro a deň čo deň stimulovať oko vidieť o niečo ďalej. O kúsok viac. Každý deň sa vaše predĺžené oko stiahne o malú časť. To je jadro a podstata celého riešenia.

Súčasne musíte odstrániť návyky, ktoré majú opačný efekt. A to napríklad používať okuliare určené do diaľky pri aktivitách na blízko, napr. čítanie, či pozeranie do mobilu alebo počítača. Pretože to sú presne tie činnosti, kvôli ktorým máte oko krátkozraké.

Aktívne zaostrenie

Ako som spomínal v predchádzajúcom odstavci, základom zlepšenia je zaostrenie na predmet, ktorý sa nachádza vo vzdialenosti, ktorá je pre vaše oko trochu ďalej za ostrým videním a snažiť sa na tento predmet zaostriť. Metóda endmyopia.org to označuje ako „Active Focus“, v preklade aktívne zaostrenie. Je to však možné len v prípade, že svaly vo vašich očiach nie sú unavené – nemajú spazmy, ktoré som popisoval v predchádzajucom článku. V opačnom prípade vám to nepôjde a nebudete zažívať zlepšenia.

Ak nosíte silné okuliare, budete potrebovať dvoje nové. Prvé, o niečo slabšie pre pozeranie do diaľky a druhé na prácu na blízko, ktoré budú o 1 až 1.5 dioptrie slabšie. Opäť v tomto vychádzam z odporúčaní metódy endmyopia.org. Ak si práve hovoríte, že bude drahé kupovať toľko okuliarov, tak ja som si na internete kúpil jedny za 12 eur. Mám ich len dočasne, kým sa mi zrak nezlepší a potom si kúpim nové.

Ako aktívne zaostriť

Dlho som nevedel prísť na to, akým spôsobom mám zaostriť na predmet, ktorý je ďalej, ako dokážem vidieť. Našťastie som natrafil na metódu myopiaismental.com, ktorá používa techniku triangulácie. To je technika, ktorá sa používa napr. v GPS na lokáciu objektu. Náš mozog má totiž taký GPS modul. Keď zaostrujete na daný objekt, potrebujete vedieť v akej vzdialnosti sa nachádza, aby svaly vo vašich očiach mohli natiahnuť šošovku tak, aby ste videli ostro.

Ako na techniku triangulácie? Budeme používať naše periférne videnie:

  1. Zvoľte si predmet napr. kúsok papiera s ľubovoľným textom a umiestnite ho do vzdialenosti, kedy ho vidíte ešte ostro.
  2. Skúste ho oddialiť o pár centimetrov ďalej tak, aby už ostrý nebol.
  3. Periférne sa pozrite na iné objekty (dva či tri), ktoré sa nachádzajú za papierom, napr. ľudia, auto či budova. Pričom stále aktívne pozeráte na text. Na objekty pozerajte periférne, aktívne nezaostrujte.
  4. A teraz to podstatné: Jemne hýbte hlavou zo strany na stranu, pričom stále pozeráte na text a periférne vnímate objekty za ním.
  5. Mali by ste vidieť text ostrejšie, alebo by ste mali mať aspoň záblesky ostrého videnia pri pohybe hlavy. Ak vás pri tom začnú ťahať oči (začnete cítiť napätie), je to znamenie, že to robíte dobre. Nie je to však podmienkou.
  6. Skúste papier ešte viac oddialiť.
  7. Opakujte a trénujte.

Trvá to nejaký čas a funguje aj na astigmatizmus

Keď sa pustíte touto cestou zlepšenia zraku, neočakávajte okamžité zlepšenia. Zrak sa vám bude zlepšovať postupne. Podľa metódy endmyopia.org je realistické očakávať zlepšenia o jednu dioptriu ročne. Metóda myopiaismental.com sľubuje rýchlejšie výsledky vďaka praktizovaniu triangulácie. Napriek tomu je to dlhodobý proces, a preto očakávanie okamžitých výsledkov prináša sklamanie.

Dobrou správou je, že metódy fungujú aj na astigmatizmus a ľudia s touto poruchou hovoria o zlepšení alebo úplnom odstránení.

Metódy majú tiež pozitívny efekt aj pri slabozrakosti do blízka – „stárnucích očiach“ (presbyopiu), čo však nemá dlhotrvajúci efekt, pretože pri slabozrakosti do blízka sú problémom nepružné svaly a nie tvar oka.

Moje skúsenosti so zlepšením zraku

Môj posledný predpis na okuliare je z roku 2011, pri hodnotách -2.5D a -1D astigmatizmus, čo sa rovná vzdialenosti zhruba 33cm, pri ktorej som videl ešte ostro. Keďže pracujem pri počítači, potreboval som ich aj pri ňom a často som s nimi zažíval nepríjemné napätie. Skrátka okuliare do diaľky boli na blízko nejaké neprirodzené. Na ceste z práce domov som mal pocit, že do diaľky horšie vidím a bez okuliarov bolo všetko príliš rozmazané.

V novembri roku 2021 som začal mať pocit, že okuliare sú už slabé, a že potrebujem ešte silnejšie. Bol som z toho nešťastný. Našťastie som však natrafil na metódy, ktoré spomínam v tomto článku. Začal som ich teda aplikovať a pomaly prichádzali zlepšenia. Mojím prvým cieľom bolo pracovať pri PC bez okuliarov, teda na vzdialenosť 50 cm, čo sa mi aj po niekoľkých mesiacoch praktizovania podarilo. Naozaj tie zlepšenia trvajú dlho a po náročnejších dňoch mám pocit, že buď stagnujem alebo sa mi to zhorší. Väčšinou sú však problémom neoddýchnuté a nepružné svaly na očiach a oddych pomôže.

To som ja. Nie však pri počítači 🙂

Skôr než začnete experimentovať, metódy si preštudujte

Musím na záver dodať, že v tomto článku bolo mojím cieľom informovať vás o tom, že metódy na zlepšenie zraku (krátkozrakosti) existujú a že sú účinné. Mohli ste si to vyskúšať na sebe v odstavci Ako zaostriť. Tieto informácie však nie sú kompletné. Práve naopak. Napísal som len tú časť, ktorá je z môjho pohľadu podstatná. Ak sa chcete vydať cestou zlepšenia zraku, pozrite sa bližšie na niektorú zo spomínaných metód a materiály si preštudujte. Zmeniť si okuliare alebo ich prestať nosiť len tak, môže mať aj opačný efekt, ako si želáte.

Ak chcete viac dôkazov o tom, že krátkozrakosť je možné zvrátiť, pozrite si nasledujúce video.


Zdroj obrázkov: canva.com, pexels.com

Upozornenie: Článok môže obsahovať názory a postoje autora, ktoré nemusia byť v súlade s odporúčaniami odborníkov. Informácie v ňom sú len informatívne a slúžia k ďaľšiemu štúdiu a skúmaniu.

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

One thought on “Ako si zlepšiť zrak do diaľky

Comments are closed.