Anka Repková

Anka Repková, speváčka, autorka piesní, hlasová koučka, herečka, moderátorka a zakladateľka projektu Redukujem

Od detstva som sa zaujímala o životné prostredie a práva zvierat. Za posledných desať rokov som vyhľadávala rôzne alternatívne možnosti, ktoré by mi pomáhali k redukcii odpadu. Objavila som mydlové orechy, menštruačný kalíšok, vrátila som sa späť k látkovým vreckovkám, na nákupy som si nosila svoje vrecúška a tašky, separovala som odpad… Veľmi ma potešilo, že som svojím vlastným príkladom motivovavala k zmenám aj moje kamarátky. Keď som videla, ako dokáže inšpirovať jednotlivec, rozhodla som sa to začať robiť vo väčšom. Založila som projekt Redukujem, aby som spojila ľudí, ktorým je tiež táto téma blízka. Čím nás je viac, tým väčší počet ľudí vieme inšpirovať. Mnohí by aj chceli začať redukovať svoje nákupy a odpad, ale nevedia ako. A práve aj to je cieľom Redukujem. Poradiť ako začať, ako sa zorientovať v prírodných výrobkoch, ako nájsť alternatívy k rôznym momentálne používaným veciam, ako prispieť k zdravšiemu životnému prostrediu a tým pádom aj k svojmu zdraviu. Tých možností je skutočne veľmi veľa, keďže samotná téma je obrovská. Vďaka dobrovoľníkom sa postupne tvorí tím a sme radi za každého ďalšieho, ktorý sa k nám pridá. V tíme sa nielenže lepšie tvorí, ale dokážeme reálne aj viac pomôcť. Osobne som sa na tohto ročnom Ploggingu síce nemohla zúčastniť, ale som rada, že sa doň ho zapojili dobrovoľníčky z Redukujem Paťka, Mrkva a Tánička. Plogging ľudí zmobilizoval k aktívnej pomoci a verím, že tiež inšpiroval. Nie je hanbou zdvihnúť odpad zo zeme, ale hodiť ho na zem.

Erika Jung

Erika Jung, Viedeň, ceo HHI – Human Health institute – Inštitút pre ľudské zdravie, spoluzakladateľka projektu Žiť vedomo, projektu zdravý predškolák a je súčasťou vedenia privátnej školy vo Viedni

Už dlhší čas sa aktívne zapájam do oblasti, ktorá prispieva k čistému životnému prostrediu a prospieva nášmu zdraviu. Som zástancom trvalej udržateľnosti, preferujem minimalizmus a podporujem bezodpadový štýl života. Založila som HHI – Human Health Institute – Inštitút pre ľudské zdravie, v ktorom sa zameriavam na prepojenie vzdelania, zdravia a ochrany prírody s ľudským zdravím. Som veľmi rada, že sa nám podarilo zorganizovať v takom veľkom počte plogging na Slovensku, pretože sa do neho zapojilo nielen veľa zaujímavých a uvedomelých ľudí, ale aj sa nám podarilo nadviazať kontakty a spojiť sily do budúcnosti. Určite by som chcela pokračovať v tomto duchu a šíriť medzi ľuďmi povedomie o ekologickom spôsobe života, ktorý vôbec nemusí byť na úkor prírody a motivovať k takýmto aktivitám čím najviac ľudí.

Aneta Csontosová

Aneta Csontosová, Bratislava, IT špecialista

Bola som prizvaná ako spoluorganizátorka Erikou Jung z organizácie Inštitútu HHI –Human Health Institute – Inštitút pre ľudské zdravie a z projektu Žiť vedomo. Do akcie plogging v Bratislave sa zapojili dobrovoľníci z organizácie Za našu vodu, dobrovoľníčky z projektu Redukujem a ostatní účastníci. V tomto prípade to bola pre mňa moja premiéra na väčšej akcii z pohľadu organizácie, ale samozrejme mám za sebou niekoľko tých menších, ktoré som zorganizovala sama alebo v spolupráci s priateľmi. Čo sa týka počtu ľudí, tak som nemala žiadne väčšie očakávania, ak teda neberiem do úvahy, že by sa podľa môjho názoru, mohlo zapojiť viac obyvateľov z Petržalky. Celkovo z nej mám dobrý pocit, tiež z ľudí, ktorí prišli a teším sa z každého zdvihnutého ohorku. Ja sa riadim hlavne tým, aby som bola sama pre seba inšpiráciou a nepozerám na to, či je to pre ostatných správne.

Lucia Olívia Ďurčová

Lucia Olívia Ďurčová, Bratislava, ekológ, environmentálny špecialista, projektový manažér a pracovník v oblasti ochrany životného prostredia

Do akcie plogging som sa zapojila ako člen tímu občianskeho združenia Za našu vodu, ktoré je zamerané na ochranu povrchových a podzemných vôd. Našou úlohou je poukazovať na problémy v oblasti znečisťovania vôd na Slovensku, umožňovať občanom si otestovať vodu, ktorú pijeme a navrhovať systémové riešenia. V oblasti ochrany životného prostredia sa pohybujem dlhšie, spolupracujem na zaujímavých projektoch s organizáciami, ako Za našu vodu, Zero Waste Slovakia, HHI – Human Health Insitute – Inštitút pre ľudské zdravie, The Venus Project, EkoEnergy a mnoho ďalších na Slovensku alebo v zahraničí . Plogging som si užívala aj ako dobrovoľníčka, kde som sa vyventilovala so skvelými ľuďmi, nazbierala ďalšie skúsenosti a urobila niečo prospešné pre svoje okolie. V súčasnosti sa nachádzame v bode zlomu, žijeme v dobe veľkých extrémov počasia a klimatických zmien, s ktorými sme konfrontovaní a preto je čoraz viac ľudí, ktorí si uvedomujú, aké je dôležité túto planétu chrániť a byť pre ostatných príkladom.

Mrkva. C

Mrkva. C. Bratislava, predavačka v bezobalovom obchode

Príroda je mi veľmi blízka, čo sa odráža aj na mojom životnom štýle a stravovaní. Naposledy som bola dobrovoľníčkou na konferencii Slovakia going Zero Waste, kde som pomáhala s organizáciou drobnými prácami. Moja kamarátka Anka Repková, ktorá založila projekt Redukujem, aby mohla spájať podobne zmýšľajúcich ľudí, mi spomenula akciu plogging a tak som sa s nadšením zúčastnila. Potešilo ma, že som mohla očistiť okolie mesta, v ktorom žijem a priložiť tak ruku k dielu. V dobrovoľníctve v oblasti environmentalistiky vidím veľký zmysel a vždy sa rada do každej takejto akcie zapojím. Práve preto som začala fungovať aj v jej novom projekte Redukujem, ktorý je zameraný práve na redukciu odpadu a šírenie povedomia o trvalo udržateľnom rozvoji.

Táňa Horniaková

Táňa Horniaková, Bratislava, asistentka v bezobalovom obchode u Vážky

V bezobalovom obchode u Vážky, kde som pracovala, som stretla speváčku a zakladateľku projektu Redukujem – Anku Repkovú. Informovala ma o ploggingu a nakoľko som mala v sobotu pracovné voľno, zapojila som sa ako dobrovoľníčka. Vďaka nej som stretla skvelých podobne zmýšľajúcich ľudí, očistila životné prostredie od zbytočného odpadu a súčasne urobila niečo pre svoje zdravie, telo a prírodu. Dobrovoľníctvo mi nie je cudzie, nakoľko som pôsobila aj v Zelenej Hliadke a tiež som bola účastníčkou akcií slovenskej organizácie Sea Shepherd. Myslím si, že podujatia v tomto duchu pomáhajú ľuďom znížiť produkciu odpadu, zamyslieť sa nad svojim postojom k sebe a k tejto planéte a zanechať po sebe čistú stopu.

Petra Slezáková

Petra Slezáková, Bratislava, zakladateľka stránky Zero Waste Slovakia

Pomohla som svojou účasťou na ploggingu v Trnave, i napriek tomu, že pochádzam z Bratislavy. Toto nebola moja prvá skúsenosť so zberom odpadkov, nakoľko som už viackrát zbierala odpadky na sídlisku Petržalka, kde aj žijem. Buď som chodila sama alebo spoločne so skupinkou, či už s členmi Upracme si Petržalku alebo so Zelenou hliadkou. Samozrejme mi záleží na tom, aby som žila v čistom prostredí a práve preto sa rada zapojím do podobných akcií vždy, ak mi to pracovné povinnosti umožnia.

Patrícia Brestovanská

Patrícia Brestovanská, Bratislava, pracovníčka on-line marketingu, bývalá novinárka, aktivistka, redaktorka a poetka

Už dlhodobo sa zaujímam o ochranu prírody a životného prostredia. V minulosti som sa zapojila do rôznych protestov proti výstavbám, kožuchom, cirkusom, tiež do akcií v oblasti smeťozberu či reprezentovania svojho mesta. Bola som členkou OZ Hrad Slavín, niekoľko rokov som chodievala na akcie Zelenej hliadky na čele s Matúšom Čupkom a v súčasnosti rozbieham vlastný projekt s názvom Strážcovia verejného poriadku, ktorý sa zameriava na eliminovanie odpadu v prírode, prevažne v Karlovej Vsi. Plogging by som odporúčala každému, kto chce spoznať správnych ľudí a zažiť pocit sily jednoty, pretože v sebe ukrýva úžasnú vec – prijať každého bez rozdielu. Preto som sa rozhodla zapojiť aj do projektu dobrej kamarátky Anky Repkovej s názvom Redukujem, ktorý je založený na ekologickom prístupe a zmýšľaní. Vďaka nemu získavam nové skúsenosti v oblasti, ktorá je mi blízka, spoznávam podobne uvažujúcich ľudí a cítim sa pre túto planétu potrebná.

Foto: Patrícia Brestovanská, Erika Jung
Text: Patrícia Brestovanská

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi