Peter Kmeť

Peter Kmeť, Senec, majiteľ SUŠENÉ.sk a ŠPAJZKA, e-shop a bezobalový obchodík

Mám rád čistú prírodu, lesy, milujem vodopády a jazerá – nie je mi jedno akým smerom sa ako ľudstvo uberáme a čo všetko sme svojou nevšímavosťou a aroganciou schopní zničiť. Chcel som byť užitočný a chcel som tiež prispieť k zníženiu produkcie odpadu a tak vznikla ŠPAJZKA – kde takmer všetky produkty vážime do zákazníckych obalov. K akcii ploggingu som sa dostal ako spoluorganizátor spolu s Ekonetka.sk a bola to presne akcia typu, aký naša planéta potrebuje – upratať po sebe. Účasť sme mali v Senci nižšiu, ale objemom vyzbieraného odpadu sme nezaostávali ani za väčšími mestami. Som rád, že sme mohli byť príkladom toho, že sa to dá a že je to potrebné – už len z princípu by sme nemali nič vyhodiť na zem, nie to ešte do prírody a mali by sme to učiť aj naše deti – aby oni nerobili rovnaké chyby ako naša generácia.

Miroslava Moravcová

Miroslava Moravcová, Senec, materská dovolenka, majiteľka a zakladateľka eshopu Ekonetka.sk

Už dlhé roky sa podieľam na tom, aby sa netvoril zbytočný odpad. Veľakrát som počas svojho života vyšla do ulice a zbierala ako jednotlivec okolo seba odpadky. Práve preto, keď som videla výzvu od Eriky Jung, ktorá hľadala dobrovoľníkov na akciu plogging, neváhala som ani chvíľu a s radosťou sa do nej zapojila ako spoluorganizátorka a bola jej súčasťou. Táto možnosť mi priniesla novú spoluprácu s pánom Peťom Kmeťom zo ŠPAJZKY, ktorý ma na starosti bezobalový obchodík. A zároveň možnú spoločnú iniciatívu s mestom ohľadne zberu odpadkov.

Silvia Bieliková

Silvia Bieliková, Trnava, pracovníčka administratívy

Do podobných akcií, ktoré súviseli s čistejším okolím som sa už veľakrát zapojila ako dobrovoľníčka, takže to pre mňa nebolo niečo úplne nové. O ploggingu som sa dozvedela od Eriky Jung, ktorá mi ho predstavila a tak sme sa s mojim tímom rozhodli, že do neho zapojíme aj Trnavu. Vystupovala som ako spoluorganizátorka veľmi som sa tejto funkcii tešila. Na tomto podujatí som stretla mimoriadne zaujímavých ľudí, s ktorými som si našla spoločnú reč a príjemne si zašportovala, aj sa porozprávala. Páči sa mi predstava, že sme niečo užitočné spoločne urobili pre našu slovenskú prírodu.

Tomáš Mrva

Tomáš Mrva, Galanta, prekladateľ / novinár

Prišlo mi prirodzené podporiť podujatie Plogging world svojou účasťou, nakoľko išlo už o druhú akciu tohto typu v Galante. Premiéra bola v júni minulého roku. Túto akciu som inicioval, ale bez aktivity ostatných, vrátane detí by to nemalo zmysel. Do istej miery je pre mňa ľudské správanie nepochopiteľné, nakoľko si zamorujeme všetkým možným okolie a často sme voči nemu ľahostajní. Nakoľko sa venujem športu a behu, tak neraz vnímam popri cestách a chodníkoch aj to, čo ostatní možno prehliadnu a vždy sa ma to bytostne dotkne.

Mária Barossová, Komárno, zubná laborantka, remeselná tvorba, ručná výroba voskovaných obrúskov – eko obal na potraviny Maja Planet, členka Zero Waste Slovakia

V ploggingu som vystupovala ako spoluorganizátorka, stretla som sa tam s mnohými zaujímavými ľuďmi, ktorí oduševnene žijú pre túto vec a ja už dlhodobo praktizujem tieto návyky vo svojom živote, ktoré som sa naučila od svojej dcérky @laubaross, ktorá aktuálne žije v New Yorku, kde tiež organizuje plogging a šíri myšlienku zero waste. Nakoľko sa pohybujem v oblasti ochrany životného prostredia, ak mi prišlo prirodzené šíriť povedomie o tomto športe, ktorý zorganizovala Erika Jung. Už dlhší čas sa snažím vedome pristupovať k ochrane našej planéty a preto sa zúčastním každej takejto akcii. V jednote je sila a ja pevne verím, že sa pridá čoraz viac a viac ľudí.

Maroš Kudlík

Maroš Kudlík, Komárno, event koordinátor HHI – Human Health Institute – Inštitút pre ľudské zdravie, viacnásobný športovec roka v Nitrianskom kraji

Na akcii som pôsobil ako spoluorganizátor a súčasne aj ako dobrovoľník, takže som z toho mal dvojnásobné potešenie. Do ploggingu som sa zapojil, aby som pomohol vyčistiť svoje okolie. Súčasne som sa snažil poukázať na tento problém s úmyslom motivovať ostatných, aby sa podujali k podobnej činnosti. Nie je mi jedno, v akom žijem prostredí a považujem za dôležité sa starať o túto planétu. Zišli sme sa tu skvelá partia a bol to pre mňa veľmi emotívny zážitok. Toto bola moja prvá skúsenosť so zberom odpadkov, no určite nie posledná.

Foto : Patrícia Brestovanská, Erika Jung
Text: Patrícia Brestovanská

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi