Nosíte okuliare do diaľky? Aj vy ste vždy mali ten pocit, že keď ste odišli od očného doktora s novými okuliarmi, tak sa vám po čase znovu zhoršil zrak? Vraj „oku treba pomôcť, aby sa nenamáhalo, lebo inak sa zrak ešte zhorší…“ Bolo mi povedané.

Hmm, možno si teraz hovoríte, že toto, čo čítate, musí byť určite nejaký hoax. To predsa nemôže byť pravda! Okuliare do diaľky, ktoré nám doktori predpisujú, zhoršujú náš zrak? Nie som zástancom konšpiračných teórií a zdroje informácií si vždy chcem overiť. Zároveň však musím poznamenať, že nie som doktor a informácie v tomto článku môžu obsahovať chyby alebo byť nepresné. Takže sa s nimi, v prípade záujmu, ďalej zoznamujte v odborných zdrojoch.

Veda to potvrdzuje

Hneď začnem týmto vedeckým článkom. V štúdii síce experimentujú so zvieratami, avšak výsledky premietajú na ľudí.

Extrapolation of these findings to humans predicts that natural emmetropization will be inhibited in neonates by early intervention with prescription lenses, and that refractive correction of myopia will lead to accelerated progression.

Tento citát v preklade hovorí, že ak budú novorodencom predpísané okuliare, bude zabránené prirodzenému navráteniu ostrého zraku a tiež, že refrakčná korekcia (použitie okuliarov) bude viesť k zhoršeniu zraku.

V tomto vedeckom članku alebo aj v tomto porovnávajú dve príčiny krátkozrakosti. Jednou z nich je práve krátkozrakosť spôsobená okuliarmi (Lens-induced myopia).

Ako oko zaostruje

Ako je teda možne, že nám okuliare zapríčinia krátkozrakosť? Poďme sa zjednodušene pozrieť na to, ako to nastane.

Na stranách oka sa nachádzajú svaly, vďaka ktorým môžeme zaostriť do akejkoľvek vzdialenosti. Prostredníctvom nich sa mení tvar šošovky (nie celého oka) a obraz sa premietne na sietnicu v zadnej časti oka.

Inak povedané, v závislosti od toho ako vzdialený je predmet, na ktorý sa pozeráte, sa vám očné svaly nastavia tak, aby ste dokázali zaostriť.

Krátkozrakosť je stav oka, pri ktorom tieto svaly nedokážu dostať šošovku do takej polohy, aby sa vám obraz zobrazil na sietnici, ale zobrazí sa pred ňou.

Môžu za to svaly?

Možno si hovoríte, že za to môžu svaly a preto treba robiť očné cviky. Už som to počul veľakrát a tiež som si to myslel. Problémom však je, že svaly to už nedokážu dosiahnuť, lebo oko je predĺžené resp. natiahnuté. Inak povedané, oko zmenilo svoj tvar. A to je krátkozrakosť. Ako sa to mohlo stať? Vysvetlím ďalej.

Ale ak neveríte, že oko už má iný tvar, vygúglite „eye elongation„.

Takže, ak „trpíte“ krátkozrakosťou, tak už možno túšíte, že očné cviky alebo rôzne vitamínové doplnky vám, zrejme, veľmi nepomôžu.

Okuliare sú len barle pre „zlomené“ oči

Ako teda okuliare zhoršujú zrak?

Už som spomínal, že základnú úlohu pri zaostrení zohrávajú svaly. A tak ako aj iné svaly, aj tieto môžu dostať kŕč (spazmu), napríklad vplyvom dlhého pozerania do určitej vzdialenosti. Jednoducho sa prestanú hýbať, napnú sa, zaseknú sa, nie sú také flexibilné ako pred tým.

Poznáte to. Príliš dlho pozeráte do mobilu alebo počítača a potom máte problém zaostriť do diaľky.

A ako z toho von…? Dostatočným relaxom, počas ktorého sa napnuté svaly uvoľnia. Napríklad si spravíte víkend bez počítača.

Problém nastane, ak naším očiam nedoprajeme potrebný relax, ale utekáme k očnému lekárovi. A ten nám „pomôže“. Predpíše okuliare. Dá nám rýchle riešenie = barle pre napnuté, neoddýchnuté oči.

Oko má schopnosť adaptovať sa

Predstavte si, že máte príliš unavené svaly na nohách, lebo ste absolvovali namáhavú túru alebo dlhý beh. Čo urobíte? Pôjdete si dať predpísať barle? A čo by sa stalo, ak by ste to naozaj urobili? Dôsledok by bol, že svaly na vašich nohách by začali slabnúť.

A tak vznikne krátkozrakosť. Dali ste okuliare pred neoddýchnuté oči a začali s nimi opakovať tie isté vzorce správania. Ale tentokrát s okuliarmi. A vtedy je na oko vyvíjaný veľký tlak, aby sa prispôsobilo a zmenilo svoj tvar – aby sa predĺžilo.

Záver znie trúfalo: vaše okuliare spôsobili krátkozrakosť (Lens-induced myopia).

Nedostatok denného svetla spôsobuje krátkozrakosť tiež

Okuliare do diaľky nie sú jediným dôvodom krátkozrakosti. Je ním aj prostredie, v ktorom žijeme. Nedostatok denného svetla, krátky pobyt v exteriéri a málo pozerania do diaľky sú tiež príčinou krátkozrakosti (Form-deprivation myopia).

Dobrou správou však je, že krátkozraké oko nie je „pokazené“, ako sa mu často hovorí. Len skrátka nadobudlo tvar na základe životného štýlu človeka.

Je možné zrak zlepšiť?

Možno si vravíte: „Tak, ak mám barle, mal by som ich prestať používať. Možno sa vďaka tomu oko vráti do pôvodného tvaru“.

Áno, ale je to o niečo zložitejšie. V nasledujúcom článku vám predstavím metódy, vďaka ktorým si mnohí ľudia dokázali zlepšiť zrak na základe informácii, ktoré som vám v tomto článku prezentoval.

Možno už tušíte, že kľúčom je zmena zivotného štýlu a redukovanie dioptrii zmysluplným spôsobom. Tak, aby sa oko vrátilo do pôvodného tvaru. A teraz už viete, ako tento článok súvisí s redukovaním :-).


Zdroj obrázkov: canva.com, unsplash.com

Upozornenie: Článok môže obsahovať názory a postoje autora, ktoré nemusia byť v súlade s odporúčaniami odborníkov. Informácie v ňom sú len informatívne a slúžia k ďaľšiemu štúdiu a skúmaniu.

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

One thought on “Okuliare do diaľky spôsobujú krátkozrakosť

Comments are closed.