Plogging podporuje zdravé telo a prispieva k čistej planéte!
Minulý týždeň do našej malej krajiny zavítal plogging. Ide o športovú disciplínu, ktorá vznikla vo Švédsku spojením dvoch slov – jogging a plocka upp, čo v preklade znamená zdvihnúť. Táto celosvetová udalosť sa konala v rovnaký deň súčasne v 29 štátoch a 64 mestách. Svoju premiéru zaznamenal vo viacerých mestách na Slovensku, kde nechýbala Galanta, Komárno, Trnava, Senec či Bratislava. Medzi sebou vzájomne spolupracovali dobrovoľníci z organizácie HHI – Human Health Institute – Inštitút pre ľudské zdravie, Za Našu vodu, Upracme Slovensko, Redukujem, Inštitút cirkulárnej ekonomiky, Maja Planet, Zero Waste Slovakia, Ekonetka.sk, Strážcovia verejného poriadku, ŠPAJZKA a tiež nás podporili pomôckami a odvozom odpadu mestá Bratislava, Trnava a Komárno. Ľudia sa spoločne tešili tejto spolupráci a spojili svoje sily s jedným cieľom – chrániť našu planétu. Zapojiť sa mohol úplne každý, kto mal chuť, čas a záujem. V tento významný deň sa nám podarilo zmobilizovať až 55 dobrovoľníkov v rámci piatich miest.
Samotná myšlienka na zorganizovanie vznikla v Rakúsku!
Pri pojme plogging nás ako prvé napadne beh spojený so zbieraním odpadkov. Presne, aj o tom hovorí tento šport, ktorý sa v súčasnej dobe teší mimoriadne veľkému záujmu z rôznych kútov sveta. Organizátorke na Slovensku Erike Jung sa myšlienka na jeho usporiadanie aj v našej vlasti mihla v susednom Rakúsku.
Napadla ma myšlienka, že spojíme sily a ukážeme, že aj Slovensko chce mať tiež čisté životné prostredie bez odpadkov,
Erika Jung – organizátorka Ploggingu
,,Bola som odhodlaná sa najprv zapojiť do Plogging Viedeň, ale neskôr som si povedala, že to chcem spraviť pre svoje rodné mesto,“ hovorí zakladateľka HHI – Human Health Institute – Inštitútu pre ľudské zdravie. Nakoľko jej záleží na svojej krajine, rozhodla sa docieliť, aby v nej bolo rovnako čisto, ako v meste, v ktorom aktuálne pôsobí. ,,Napadla ma myšlienka, že spojíme sily a ukážeme, že aj Slovensko chce mať tiež čisté životné prostredie bez odpadkov,“ vysvetľuje odhodlane Erika. Ako sama priznáva, nechcela sa iba nečinne prizerať a rozhodla sa pridať ruku k dielu. ,,Nehanbím sa zodvihnúť odpad zo Zeme, preto, aby sme mali čisté prostredie. Okolo nás je veľa odpadkov, či už v mestách alebo v prírode a tak som považovala za správne, aby som niečo pre túto planétu spravila,“vysvetľuje Erika, ktorá stojí aj za projektom a myšlienkou Žiť vedomo. Tejto myšlienky sa zhostilo mesto Komárno, ku ktorému sa neskôr pridali aj ďalšie mestá na Slovensku. ,,Ozvali sa nám ľudia z projektu Upracme Slovensko, ktorí tiež prispeli svojou činnosťou v Stupave, Martine a Nitre,“ prezrádza usmievavá dáma. Erika verí, že ak by spolu ľudia dokázali spolupracovať bez ohľadu na rozdiely, vytvorili by zo Zeme prekrásne miesto. ,,Upracme si každý na svojom a bude planéta čistá,“ dodáva Erika. ,,Teší ma, že máme vo svojom tíme človeka, ako je Maroš Kudlík, ktorý je viacnásobným športovcom roka pre Nitriansky kraj,“ hovorí srdečným hlasom. ,,Venuje sa terénnemu prekážkovému behu,“ pokračuje v rozprávaní s úsmevom Erika.
Treba si uvedomiť, že ponechané odpady v prírode sa rozkladajú na škodlivé látky a narúšajú celý ekosystém.
Erika Jung – organizátorka Ploggingu

Plogging chce spájať ľudí a šíriť ekologickú osvetu!
V dnešnej dobe je čoraz viac ľudí, ktorým nie je ľahostajné, v akom prostredí žijú. Práve to je cieľom aj tohto športu, ktorý prispieva k znižovaniu odpadu. ,,Skrz neho sa spájajú rôzni aktivisti, environmentálne založení ľudia, ktorí si uvedomujú negatívny dopad človeka na túto planétu,“ hovorí Erika. Jej zámerom je poukazovať na problémy, ktoré sa už dlhodobo prehliadajú a v spoločnosti ignorujú. ,,Treba si uvedomiť, že ponechané odpady v prírode sa rozkladajú na škodlivé látky a narúšajú celý ekosystém,“vysvetľuje charizmatická žena s ekologickým cítením. ,,Aj ako rodičia by sme mali byť vzormi pre naše deti a plogging som použila ako nástroj na motiváciu detí, aby som im mohla ukázať, koľko odpadu sa ukrýva v prírode a ako ľahko sa dá odtiaľ odstrániť. Netreba k tomu nič, len chcieť zodvihnúť odpad zo zeme.“ Sympatická matka sa domnieva, že produkcia odpadu sa týka nás všetkých a preto by sme ju nemali brať na ľahkú váhu. Rozhodla sa do tejto akcie zapojiť ľudí z viacerých miest, aby sa videlo, koľko odpadu sa okolo nás tvorí. ,,Chceme ukázať, že sa za krátky čas a na krátkej vzdialenosti dá vyzbierať takmer všetok odpad. V Bratislave sme si zvolili časť Chorvátskeho ramena od TPD po Technopol, zatiaľ čo v Komárne viedli trasy v blízkosti rieky Váh,“ vysvetľuje Erika, ktorá sa usiluje podporiť trvalo udržateľný rozvoj. Líderka ploggingu si myslí, že Slovensko je na dobrej ceste a určite má aj veľký potenciál byť medzi špičkami v krajinách Európy, ktoré prispievajú k čistejšej planéte Zem. ,,Máme pekné hory, rieky, lesy, ktoré si zaslúžia našu ochranu a starostlivosť. Sama sa aktívne zapájam do projektov, podporujem svojou účasťou všetko, čo súvisí so životným prostredím a zdravím našej planéty,“ vysvetľuje s nadchnutím Erika. V súčasnosti pôsobí aj vo Viedni na demonštráciách FridaysForFuture, kde je iniciátorkou mladá aktivistka zo Švédska Greta Thunberg. Erika považovala za významné poukázať na aktivity pochádzajúce zo Švédska medzi, ktoré patrí plogging od Ericha Alama a populárne FridaysForFuture, za ktorými stojí študentka Greta Thunberg. Tej sa napriek pomerne nízkemu veku podarilo zapojiť ľudí na Slovensku k boji za klímu a za ochranu našej planéty.
Text a foto: Patrícia Brestovanská