Dávať si ciele v živote je určite dobre. Píšu o tom mnohé motivačné knihy. Cieľ by mal byť dostatočne konkrétny a ohraničený, aby bolo možné povedať, či bol naplnený alebo nie.

Má to však háčik. Ciele nás môžu spraviť nešťastnými. Poďme sa pozrieť prečo a čo s tým.

Cieľ = očakávanie

Cieľ môžeme definovať ako očakávanie budúceho pozitívneho výsledku. Jednoducho si želáme a očakávame, že sa v budúcnosti niečo stane, niečo sa zmení alebo sa nám niečo podarí. Napr. si želáme, že do roka a do dňa napíšeme knihu, zabehneme maratón alebo si nájdeme toho správneho partnera.

Ciele si dávame aj počas dňa. Napr. chceme stihnúť dokončiť úlohu v práci, ísť si večer zabehnúť alebo zaplávať, stretnúť sa na obed s kamarátom, alebo si dať len tak pivo večer pre telke.

Očakávanie je budúca odmena

O očakávaniach píše aj David Rock vo svojej knihe „Ako pracuje váš mozog“. Očakávania vraj úzko súvisia s dopamínom = hormónom odmeny. Očakávanie je totiž budúca odmena. Keď si vytvoríte nové očakávanie, tak sa vám v mozgu vylúči dopamín, a preto sa cítite spokojne.

Dopamín sa vám vylúči aj vtedy, keď sa očakávanie naplní a, čo je záujímavé, aj vtedy a ešte vo väčšej miere, keď ste odmenený, ale nič neočakávate. Dostanete dávku radosti.

Čo však, ak sa očakávanie nenaplní?

Ak sa očakávanie nenaplní, prichádza veľké sklamanie, či dokonca frustrácia. Telo si to interpretuje vyslovene ako stav ohrozenia. Dopamínová úroveň sa v mozgu výrazne zníži a človek sa cíti nešťastne.

Keď sa vedci pozreli na mozgovú aktivitu ľuďom, ktorí si išli zapáliť svoju rutinnú cigaretu zistili, že ak vzali cigaretu človeku tesne pred tým, ako si chcel potiahnúť, bol veľmi frustrovaný. Jeho mozog totiž produkoval dopamíny v očakávaní = ešte pred samotným fajčením. Ak mu ju nevzali, dostal druhú dávku dopamínu.

Frustrovaná žena

Čo s tým?

Myslím, že už tušíte, čo vám idem povedať :-). Vlastne je to v titulku tohto článku. Redukujte svoje ciele a očakávania. Budete opodstatnene šťastnejší. Teraz však už viete aj prečo.

Podľa Davida Rocka je však možné si vytvárať aj správne očakávania. Sú to tie, o ktorých ste si istí, že sa určite naplnia. Vtedy máte dvojnásobnú dopamínovú odmenu istú a váš život môže byť naplnený len radosťou.

Ešte jedna vec

Je veľmi dôležité, aby sa vám medzi tie správne očakávanianeprimiešali náhodou aj tie nesprávne. Na to je potrebné mať bdelú pozornosť.

Ak sa u vás nabudúce vyskytne frustrácia, je to pre vás znamenie, že sa vám do života zatúlalo nejaké nesprávne očakávanie a možno by ste sa naň mali pozrieť a prehodnotiť ho.


Zdroj obrázkov: unsplash.com

Upozornenie: Článok môže obsahovať názory a postoje autora, ktoré nemusia byť v súlade s odporúčaniami odborníkov. Informácie v ňom sú len informatívne a slúžia k ďaľšiemu štúdiu a skúmaniu.

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi