Byty plné vecí, oblečenia a rôznych doplnkov do domácnosti. Kontajnery na oblečenie, ktoré už vyšlo z módy, alebo sa nám z iných dôvodov nepáči. Obrovské nákupné centrá a špecializované predajne predávajúce tovar, ktorý ešte pred pár rokmi alebo desiatkami rokov neexistoval.

To všetko máme. A napriek tomu neustále rozmýšlame, čo nám chýba a čo by sme ešte potrebovali a ženy si stále nemajú čo obliecť :-).

A tak smerujeme opäť do obchodu za niečim, čím by sme si opäť urobili radosť.

Šťastie, ktoré netrvá dlho

Čím viac a častejšie nakupujeme, tým je radosť z nového prírastku nižšia a o to skôr nás to ťahá do obchodu. Je to princíp závislosti. Poďme sa pozrieť na to odkiaľ pochádza.

Na to, aby človek v dávnej minulosti mohol v prírode prežiť, musel hľadať cesty, ako zabezpečiť jedlo, oblečenie a strechu nad hlavou. To znamená, že musel ísť loviť a hľadať ovocie, pracovať so srsťou zvierat, ktorou by zahalil svoje telo a nachádzať spôsoby, ako postaviť prístrešok, vhodný na prenocovanie. Mal jedlo 3 až 6 krát denne ako dnešní ľudia? Pravdepodobne nie. Človek, žijúci v minulosti musel vyvynúť veľké úsilie na to, aby získal to, čo potreboval. Každý dosiahnutý cieľ mu však priniesol odmenu = pocit šťastia a naplnenia. Tento pocit bol následne jedným z dôvodov, ktoré ho motivovali ísť za ďaľším cieľom.

Autorom obrázku je Courtnie Tosana z Unsplash

Bolesť a radosť

Bolesť (stres) – nie tá fyzická, ale tá mentálna, úzko súvisí s radosťou. Odmena je totiž radosť, ktorá pochádza z uvoľnenia bolesti (stresu).

Anna Lembke, psychiatrička na Stanfordskej Univerzite, vo svojej knihe Dopamine Nation hovorí, že cieľom našej mysle je byť neustále v rovnovážnom stave (tzv. homeostáze) a tým pádom je, nielen stres ale tiež aj radosť, vychýlením z tohto stavu. Tzn. že náš mozog sa snaží dostať do rovnováhy nielen po strese, ale aj po radosti. Anna Lembke tvrdí, že na to aby dosiahol rovnováhu, musí použiť protiklad k danému pocitu. Tzn.:

  • po strese vytvoriť radosť
  • po radosti vytvoriť stres

Navrátenie sa do rovnováhy však trvá nejaký čas. Ak nedáme telu potrebný čas, tak sa telo môže vychýliť ešte viac určitým smerom. Čím viac sme vychýlení, o to dlhšie trvá a stojí to viac úsilia prísť do rovnováhy. Závislosť je silným vychýlením z rovnováhy.

Autorom obrázku je Artem Beliaikin z Unsplash

Nakupovanie je budúci stres

Ak sa Anna Lembke nemýli, tak každou radosťou, ktorú si správíme tým, že si niečo kúpime, si spôsobujeme v budúcnosti stres. Sranda však? 🙂
Ešte stále závidíte bohatým ľuďom ich peniaze? Však oni zažívajú pravedpodobne viac stresu a bolesti ako bežní ľudia! 🙂

Ak sa po nakupovaní u nás vyskytne túžba po ďaľšej veci, je to pre nás znamenie prítomnosti stresu a nerovnováhy. Vtedy je ideálne odolať tomuto pokušeniu, aby sme sa nedostali do ešte väčšej nerovnováhy.

Autorom obrázku je Bruno Kelzer z Unsplash

Aké sú alternatívy?

Ako ste si mohli všimnúť, funguje to aj naopak: Ak niečo v živote ťažké zvládnem, nasleduje radosť. Čo tak teda ísť namiesto nakupovania za nejakou náročnou aktivitou? Je mnoho činností, ktoré majú odmeňovací efekt. Napríklad:

  • práca (väčšinou manuálna)
  • turistika a šport
  • rozvíjanie sociálnych vzťahov
  • učenie sa
  • otužovanie a hladovanie

Kombináciou uvedených činností môžeme dosiahnuť divy. Napríklad:

  • ísť pomôcť novému kamarátovi so sťahovaním
  • ísť s partiou kamarátov na turistiku
  • zapojiť sa k dobročinnej aktivite (napríklad písaním článkov pre redukujem.sk 🙂 )

Nesmieme to však prehánať. Ak stres včas zastavíme, spôsobí nám neskôr radosť. Ak to preženieme, bude nás to bolieť :-).

Jedným z hlavných dôvodov, prečo žijeme je, že chceme byť šťastní. Nakupovanie nás určite šťastným vie urobiť, ale myslime na to, že existujú ešte iné, častokrát lacnejsie :-), alternatívy, ktoré nás za šťastím tiež dovedú. A možno oveľa ďalej.


Zdroj obrázkov: unsplash.com

Upozornenie: Článok môže obsahovať názory a postoje autora, ktoré nemusia byť v súlade s odporúčaniami odborníkov. Informácie v ňom sú len informatívne a slúžia k ďaľšiemu štúdiu a skúmaniu.

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

One thought on “Sme závislí od nakupovania vecí, ktoré nepotrebujeme

Comments are closed.